Telefon
WhatsApp
Anasonun Faydaları Nelerdir?

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Beyaz renge sahip çiçekleri vardır ve meyvelerinin boyutu oldukça küçüktür. Meyvelerinin içerisinde anethol bulundurur. Bizzat yendiği zaman ağızda yakıcı bir tat bırakır. Sert bir kokusu vardır. Bu bitkinin hasat zamanı yaz sonudur. Temmuz ya da Ağustos aylarında toplanabilir.

Anasonun İçerisinde Bulunan Mineral ve Vitaminler
Anason, C vitamini konusunda oldukça zengindir. B grubuna ait vitaminlerin birçoğunu da içerisinde barındırır. B6 ve B12 eksikliği olan kişiler için sürekli tüketilmesi gereken bir bitkidir. İçerisinde aynı zamanda kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır, manganez, selenyum, çinko ve fosfor minerallerini bulundurur.

Anasonun Kullanım Alanları Nelerdir?
Nefes almakta zorluk çeken kişiler için solunum yolunu güçlendirmek amacı ile kullanılabilir.
Şiddetli olarak hissedilen acı ve ağrılarda da tüketimi sağlanır.
İdrar söktürücü özelliği vardır ve ateşli hastalıklar esnasında kullanılır.
Epilepsi hastalarının krizlerinde sakinleştirici etkisi bulunur. Epilepsi hastalarının düzenli kullanması ile nöbetlerinin hafiflediği bilinir.
Uyku sorunlarının çözülmesine yardımcı olur ve sakinleştirici bir etkisi vardır.
Dişlerdeki sarı görünümü önler ve dişlerin beyaz bir görünüm almasını sağlar.
Sabun ve krem gibi kozmetik ürünlerin içerisinde tedavi amaçlı kullanılır. Sedef hastalığına ve uyuza iyi geldiği bilinir.
Alkol içerisinde de kullanımı yaygındır.
Anasonun Faydaları Nelerdir?
Hazımsızlık
Bağırsaklarda meydana gelen gaz sorunlarının çözülmesine yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı kuru anason ile 2 adet badem ezilerek bir suya karıştırılır. Su ılık bir şekilde içilir ve gaz sorununu çözer.

Mide Bulantıları
Mide bulantısı sorunu yaşayan kişiler için koruyucu olarak kullanılabilir. 1 bardak ılık su içerisine, 2 tatlı kaşığı kuru nane koyulur. 2 tatlı kaşığı anason ve 1 tatlı kaşığı limon suyu da eklenerek karışım hazırlanır. Bu karışım tüketildiği takdirde oluşacak olan bulantıları önler.

Kabızlık
Anason çayının tüketimi kabızlık oluşumunu engeller. Kabızlık esnasında da tüketilen çay, kabızlığın sonlanmasını sağlar.

İshal
Bitkinin kullanım şekline göre ishali de önlemeye yardımcı olabilir. Küçük bir nar kabuğu ile 2 tatlı kaşığı anason bir cezvede kaynatılır. Ardından bu karışım süzülür ve tüketimi sağlanır.

Afrodizyak Etkisi
Yaşanılan cinsel problemlerde de kullanılabilecek olan bir bitkidir. Cinsel sorun yaşayan kişilerin bir bardak anason içmesi önerilir. Bitkinin suyu bir hafta boyunca tüketilir ise etkisi görülmeye başlanır.

Balgam Söktürücü
Balgam söktürücü olarak kullanılabilen birçok bitki vardır. Anasonun da çayı tüketildiği zaman balgam söktürmeye yarar. Ciğerlerde oluşan tıkanıklık hissini önler.

Öksürük
Grip gibi hastalıklar esnasında da tüketimi sağlanabilir. Şiddetli öksürüklerde tüketilir ise öksürüğün azalmasına yardımcı olacaktır. Grip esnasında tüketildiği zaman hastalığın daha erken atlatılmasını sağlar. Vücut ısısında yükselişe neden olur.

Uykusuzluk
Anasonun sakinleştirici bir etkisi olduğu bilinir. Uyku sorunu yaşayan kişiler, uyumadan önce bir bardak anason çayı tüketebilir. Bu çay sayesinde daha uzun soluklu uykular uyunabilir.

Hıçkırık
Karaciğer, kalp ve akciğer ameliyatı geçirmiş olan kişilerde hıçkırık problemine oldukça sık rastlanır. Ameliyat sonrasında oluşan hıçkırık çok rahatsız edicidir ve ilaçlar ile çözümü mümkün değildir. Anason çayının tüketimi ile hıçkırık sorunu çözülebilir.

Ayrıca anason başka birçok rahatsızlığa da iyi gelir ve sağlık sorunlarının bitkisel yolla çözülmesine yardımcı olur. Solunum zorluğu çeken kişilerde kullanılan anason, astım tedavilerinde oldukça etkili bir rol oynar. Migren gibi oluşacak şiddetli baş ağrılarını önlemeye ve geçirmeye yardımcı olur. Anason sinirleri uyuşturur ve kişinin ağrı hissetmemesini sağlar. İdrar ihtiyacını arttırıcı bir özelliğe sahiptir.

En önemli rolü ise kan basıncının artmasını önler ve kalbin rahat bir şekilde çalışmasını sağlar. İştahsızlık gibi sorunlarda tüketilir ise iştahsızlık sorununun çözülmesini sağlar.

Anason Yağının Kullanımı
Anason yağı, anason bitkisi ile aynı olan birçok özelliğe sahiptir. Anason bitkisini direkt tüketemeyen kişiler olarak kullanımı sağlanabilir. Direkt olarak içilmez, bazı yemek ya da sıvılarla karışımı sağlanarak kullanılır. Yeni doğum yapmış ve bebeğe süt veren annelerin kullanmaması gereklidir.

Kanser tedavisi gören kişilerin anason yağını tüketmeden önce hekimine sorması gereklidir. Cilt olarak kullanımı düşünülüyor ise cilt tipi iyi bilinmelidir. Hassas ciltlerde bazı reaksiyonlara neden olabilir.

Anasonun Zararları
Bu bitkinin  hamilelik dönemindeki etkileri tam olarak bilinmediği için kullanımdan önce hekime danışılmalıdır.
Cilt uygulamalarında kullanılmadan önce seyreltilmelidir.
Kimyon, dereotu ve rezene gibi bitkilere alerjisi olan kişiler için kullanımı uygun olmayabilir.
Kişinin kullandığı başka bir ilaç var ise tüketilmeden önce doktora sorulmalıdır. İlaçlar ile etkileşime girebilir.
Hormon tedavilerinde kullanılan ilaçların etkisini azaltır ve hormon ilaçları ile tüketilmemelidir.
Hormonlara karşı hassasiyeti olan kişiler tarafından tüketimi sağlanmamalıdır.
Çocuklar için alınan miktarı sınırlı olmalıdır. Gün içerisinde gereken miktardan çok tüketimi önlenmelidir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!