Telefon
WhatsApp
Arnika Yağının Faydaları Nelerdir?

Arnika bitkisinden elde edilen yağın faydaları da saymakla bitmez niteliktedir. Arnika yağı 1500’lü yıllardan beri yağ, krem, solüsyon vb. biçimlerde kullanılmaktadır. Yağ bünyesine helenalin maddesini bulundurduğundan ilk yardım kitlelerinin vazgeçilmezlerindendir. Enfeksiyonu önleyebiliyor olması ve bunun yanında cilt problemlerini konusunda oldukça etkilidir. Arnika yağının, böcek ve sinek ısırmalarında oldukça etkili olduğu biliniyor.

Zedelenmeleri İyileştirir:

Arnika yağı, cilt zedelenmeleri ya da eziklikleri, çoğunlukla ciltte farklı renkte bir bölge olarak kendilerini belli eder ve bu da çoğunlukla yaralanmalar ve cildin bir yerlere vurulması sebebi ile ortaya çıkar. Bu zedelenmeler doğal yollar ile iyileştirilebilir. Bu noktada en mucize sonuçlardan biri arnika yağ kullanımıdır. Yapmanız gereken şey arnika yağını zedelenmiş bölgeye günde iki defa uygulamaktır.

Osteoartriti İyileştirir:

Arnika yağının osteoartrit üzerinde inanılmaz bir iyileştirici etkisi yaratır. Böylece cilde sürülerek uygulanması bu konuda yarar sağlar. 2007 senesinde yayınlanan bir araştırma sonucunda, arnika yağının non-steroid anti-enflamatuar ibuprofen hapları kadar etkili olduklarını sergiliyor. Diz ve ellerdeki osteoartrit konusunda son derece etkili olduğu bilinen arnika yağı, özellikle orta düzey vakalara kadar çözüm sunar.

Karpal Tünel Sendromuna İyi Gelir:

Bu sendrom bileklerde uzun süreli fare kullanımı ile ortaya çıkmaktadır. Arnika yağı bu rahatsızlığa iyi geliyor. Karpal tünel sendromundan kaynaklı ağrıları azaltan arnika yağı, ameliyattan çekinen bireyleri idare edebiliyor. Bunun yanı sıra, ameliyat olanlarda sonrasında ortaya çıkan ağrılar için arnika yağını kullanabilir.
Burkulma, Kas Ağrısı ve Diğer Enflamasyonlara İyi Gelir: Şifalı bitkiler arasında olan Arnika yağının ciddi bir anti-enflamatuar etkisi oluğu biliniyor. Bu sebep ile egzersiz kaynaklı yaralanmalara iyi gelmesi mümkün. Kas hasarını tamir etme, ağrıları kesme gibi konularda oldukça etkili olan arnika yağı, atletlerin kondüsyonlarını iyi etmeye de yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada yoğun egzersiz sonucunda arnika yağını kullananların yetmiş iki saat sonra daha az kas ağrılarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Tüm bunlara ek olarak arnika yağında bulunan thymol maddesi, kan damarlarını genişletme niteliği taşır, bununla beraber iyileşmeye kan akışının artmasını sağlayarak da katkıda bulunması mümkün. Beyaz kan hücrelerinin akışını da hızlandıran arnika bitkisi, yaralı bölgelerin enfeksiyon ile mücadelesine de katkı sağlar.

Saç Uzamasını Hızlandırır:

Hem kadınlar için hem de erkekler için saç bakımında kullanılan arnika yağı, saç kaybını engeller ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Saç derisine yapılan arnika yağlı bir bakım saç köklerinin yeni ve sağlıklı saçlar üretmesini sağlar. Kellik yaşayanlarda yeni saçların çıkmasına sebep olur. Arnika yağını şampuan ya da saç bakım ürünlerinize bir miktar ekleyerek bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!