Telefon
WhatsApp
HURMA NASIL BİR MEYVE
Bir kere kalbi var hurma ağaçlarının. Ve bazen kırılıyor, bazen küsüyor. Şiddetli baskıya maruz kalırsa duruyor ve ölüyor. Hurma ağaçları da insanlar gibi bir erkek ve dişiden oluşuyor. Erkeğin poleni olmadan dişi hurma vermiyor.
En enteresanı ise doğumu. Dişi hurma ağacı erkeğin polenini aldıktan bir yıl sonra doğuruyor. Bildiğimiz doğum gibi. Şayet bebek ağacı, annesinin yakınında, yani görebileceği bir yerden daha uzağa ekerseniz, hem bebek, hem anne daha fazla hayatta kalmıyor ve ölüyor.
Kökeni çok eskilere dayanıyor. Bilinen ilk paralarda hurma meyvesinin resmedildiğini aktarıyor uzmanlar. Ve kutsal metinlerde de elbet. Kur’an-ı Kerim’de de Hz. Meryem’e doğum öncesinde hurma yemesi tavsiye edildiği anlatılıyor: “Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: ‘Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.’ Altından (bir ses) ona seslendi: ‘Hüzne kapılma, Rabb’in senin altında bir su arkı kılmıştır. Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş taze hurma dökülüversin. Artık, ye, iç, gözün aydın olsun.’” (Meryem 23-26)
 
Peygamber Efendimiz (sas) de loğusalık döneminde hurma yemenin öneminden bahsediyor: “Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu akıllı ve ağırbaşlı olur. Çünkü hurma, Hz. Meryem’in loğusalığındaki yiyeceği idi. (Hz. Meryem validemize Allah (cc) kuru bir hurma ağacından onu vermişti). Şayet (loğusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (cc) onu Meryem’e ikram ederdi.”
 
Ömrü de insanın ömrüne çok benziyor hurma ağaçlarının. Uzunlukları aşağı yukarı aynı ve verimli yaşları da öyle. Bebeklik süresi de. Bir kadının doğurabileceği kadar doğum yapıyor dişi hurma ağaçları.
Sıkı durun; tıpkı insan gibi, eğer kafasını keserseniz ölüyor hurma ağaçları.
 
Efendiler Efendisi (sas) bir hadis-i şerifte, “Halanız olan hurma ağacına saygı gösteriniz! Çünkü, ilk hurma ağacı, Âdem aleyhisselâmın çamuru artıklarından yaratıldı.” buyuruyor.
 
İnsandaki kıllara çok benzer liflere sahip hurma ağaçları ve dişisindeki lif dağılımı, dişi insandaki kıl dağılımına çok benzer.
İnsan da susuz yaşayamıyor, hurma da. Suya en fazla ihtiyacı olan ağaçtır hurma.
Bu ağaçların kendi kendini tedavi etmek gibi bir özellikleri olduğu gibi, müthiş bir diğerkâmlık boyutları da var. Bir hurma bahçesine salgın hastalık bulaştığı zaman, ölen ilk hurma ağacı yakılıyor ve yakılan ağacın külleri, bahçedeki diğer ağaçlara ulaşıp, onları tedavi ederek kurtarıyor!
 
Ve özel bir hurma: Acve… Bir müşrik, elindeki yanmış hurma dalını Efendimiz’e gösterip: “Bu yanıp, kurumuş dalı toprağa ek, şayet hurma yetişirse, senin peygamber olduğunu tasdik ederiz.” der. Kainatın Efendisi (sas) mübarek tükürüğüyle dalı ıslatır ve diker. İşte o daldan yetişen hurmanın adıdır Acve. Bu nedenle yanık bir rengi vardır. Keza Efendimiz (sas) bu hurmayı anlatırken şöyle buyuruyor: “Kim sabah aç karnına yedi tane acve hurması yerse o gün ona ne sihir ne de zehir tesir eder.”
 
İbni Ömer (ra) anlatıyor: “Efendimiz’in yanında otururken hurma ağacının özü, içi (cummar) getirildi. Efendimiz şöyle bir soru sordu: ‘Ağaçlardan bir ağaç aynen Müslüman adama benzer yaprağı düşmez. Söyler misiniz bana hangi ağaçtır o?’ Orada bulunanlar çöl ağaçlarına daldılar, benim aklıma hurma olduğu geldi. Söylemeye niyetlendim ama baktım ki ben orada olanların en küçüğüyüm sustum. Efendimiz buyurdular ki: ‘O ağaç hurmadır’
 
????SAĞLIKLI YAŞAMIN VAZGEÇİLMEZ MUCİZEVİ BESİNİ HURMA????
 
Günümüzde zengin içeriği (potasyum, magnezyum, kalsiyum, A, B, C vitaminleri) ve zengin ürün çeşitliliği (Kudüs Hurması, Medine Hurması, Yaş Hurma) ile sağlıklı yaşamın vazgeçilmez besinleri arasında sayılan hurmanın vücudumuza olan faydaları saymakla bitmemektedir.
 
????GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KANSER HÜCRELERİNİN DÜŞMANI HURMA????
 
Sağlıklı beslenme ya da sağlıklı atıştırmalık denince ilk akla gelen besinlerden olan hurmanın bilinen tarihi sekiz bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Bin yıllardan beri insanların tükettiği bu sağlıklı beslenme ürünü hücre yenileyici ve kuvvetli bir antioksidan olarak bilinmektedir. Günümüzde sağlıklı atıştırmalıkolarak da tüketilen hurmanınhücre yenileyici özelliği ile kanser önleyici bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Hatta bazı araştırmacılar Arap ülkelerinde kanser oranının düşük olmasını yoğun hurma tüketimiyle ilişkilendirmektedir.
 
???? ZENGİN ÇEŞİTLİLİK (MEDİNE HURMASI, KUDÜS HURMASI, YAŞ HURMA????
 
Günümüzde birçok çeşidiyle pazarda yer alan bu şifa deposu yetiştiği coğrafyaya ve yaş ya da kuru olmasına göre sınıflandırılmaktadır. Ülkemizde sıklıkla kuru olarak tüketilen Kudüs hurması ve Medine hurmasının besin değerleri çok yüksektir. Bunun yanında son yıllarda tüketimi artan yaş hurmanın da kuru hurma kadar sağlığımıza faydaları olduğu bilinmektedir.
 
????MİNERAL, VİTAMİN ve LİF DEPOSU????
 
Sağlıklı yaşam ile beslenme alışkanlıklarının ilişkisi kanıtlanmış bir gerçektir. Mineral ve vitamin bakımından zengin besinlerin sağlığımıza çok olumlu etkileri vardır. Eşsiz bir lezzete sahip olan ve damakta enfes bir tat bırakan hurma zengin mineral ve vitamin içeriğiyle sağlıklı beslenme için vazgeçilmez bir besindir.
Özellikle demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, folik asit, A vitamini, B vitamini, C vitamini ve lif zengini olan hurmatam bir şifa deposudur.
✅Magnezyum İçeriği ile Kas Ağrılarını Önler
Magnezyum eksikliğinde yaşanan kas ağrıları ve kramplarının giderilmesi için de magnezyum zengini olan hurma tavsiye edilmektedir. Öyle ki günde 2-3 hurma tüketmek vücudun günlük magnezyum ihtiyacını bütünüyle karşılayabilmektedir.
✅Potasyum İçeriği ile Kalp Dostudur
Hurma içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını dengelemektedir. Bu yönüyle damar tıkanıkları riskini azaltarak kalp dostu besinlerin arasında yerini almaktadır.
✅Kemik Yapısını Güçlendirir
Hurma zengin fosfat ve kalsiyum içeriği ile vücut kemik yapısının sağlıklı kalmasını ve sağlıklı bir iskelet oluşumunu desteklemektedir. Bunun yanında kemik erimesi gibi hastalıkların önlenmesinde yarar sağlamaktadır.
✅Cildi Güzelleştirir
Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen hurmanınantioksidan içeriği ve hücre yenileme özelliği cildimize de çok yararlıdır. İçerdiği B vitamini türevleri sayesinde cildin daha nemli ve pürüzsüz görünmesine katkı sağlamaktadır.
✅Demir Eksikliği ve Kansızlığı Önleyicidir
Hurma içeriğinde bulunan B vitamini türevleri ile kırmızı kan hücre sayılarını artırmaktadır. Ayrıca adeta bir demir deposu olan bu mucizevi besin düzenli tüketildiğinde demir eksikliği anemisi olan kişilerin kanlarında hemoglobin miktarını artırarak fayda sağlamaktadır.
✅Sinir Sistemini Rahatlatır
Hurma içerdiği B1 ve B6 vitaminleri sayesinde sinir sistemini rahatlatarak günlük hayatta karşılaşılan stres ve gerginliklerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
✅Bağışıklık Sistemini Destekler
Hurma bol miktarda C vitamini ve selenyum içermektedir. Bu içeriğiyle vücudu zararlı mikrop ve bakterilerden koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
✅Enerji Deposudur
100 gram hurma yaklaşık 300 kaloriye sahiptir. 100 gram kırmızı etin yaklaşık 150 kaloriye sahip olduğu düşünülürse hurmanın nasıl bir enerji kaynağı olduğu daha iyi anlaşılacaktır.
Günlük hayatta oluşan yorgunluk ve halsizliğin giderilmesine hurma büyük oranda katkı sağlayabilir. Özellikle kilo almak isteyenler ve gelişme çağındaki çocuklar için hurma tüketimi tavsiye edilmektedir.
✅Zengin Lif İçeriğiyle Sindirim Sistemi Dostudur
Yüksek oranda lif barındıran bu sağlıklı atıştırmalık ve sağlıklı beslenme kaynağını tüketmek sindirim sistemini rahatlaması bakımından oldukça faydalıdır. Hurma barındırdığı yüksek lif oranı ve yarattığı tokluk hissi sayesinde birçok sağlıklı yaşam diyetinde yerini almaktadır. Hurmanın lif oranı yaklaşık 100 gramda 4 gram civarındadır ki bu oldukça yüksek bir orandır. Bu yönüyle sindirim güçlüğü ya da kabızlık sorunu yaşayanlara bu lif deposu sıklıkla tavsiye edilmektedir.
 
????GEBELER İÇİN MUCİZEVİ BESİN HURMA????
 
Gebelikte anne ve bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller hurmada fazlasıyla mevcuttur. Günümüzde gebelik döneminde anne ve bebeğin ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin karşılanması için birçok mineral ve vitamin takviyeleri önerilmektedir. Hurma kullanılan bu yapay takviyelerin birçoğunun içerdiği vitamin ve minerallerin hepsini barındıran doğal bir takviye niteliğindedir.
Anne karnında bulunan bebeklerin ihtiyacı olan folik asit hurmanın içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Bebeğin folik asit ihtiyacının karşılanması için doğal bir besin olan hurma gebelikte kadınlara önerilmektedir.
Hurmanın doğum sonrası kanamayı azalttığına ve doğumu kolaylaştırdığına dair de birçok araştırma sonucu bulunmaktadır. Hurmanın içeriğinde bolca bulunan oksioton hormonun hem doğumu kolaylaştırıcı hem de doğumdan sonra anne sütünü artırıcı etkileri olduğu da bilinmektedir.
 
Tıbb-ı Nebevi de şifalı ürünlerin en başlarında zikredilenhurmanın insan yaşamının bebeklik, çocukluk, ergenlik, olgunluk ve yaşlılık gibi her döneminde sayısız faydaları mevcuttur.
 
????iNSAN SADECE HURMA VE SU TÜKETEREK HAYATTA KALABİLMEKTEDİR????
 
Vücudumuz için gerekli olan en elzem 15’ten fazla mineral ve vitaminler ile lif, karbonhidrat, protein ve folik asit içeren hurma tek başına insanın günlük besin ihtiyacını karşılayabilen mucizevi bir bitkidir. bu zengin içeriğe rağmen hurma kolesterol de içermemektedir. Bu yönüyle hurma bilim kurgu filmlerinde rastladığımız tek başına bütün besin ihtiyacını karşılayan kapsülleri anımsatmaktadır.
Günümüzde hurmanın bu zengin içeriğini esas alarak insanın sadece su içerek ve hurma yiyerek hayatta kalabileceğini savunan araştırmacılar vardır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!