Telefon
WhatsApp
Kuran'da Rüya

Kuran’da rüya ila bağlantılı olarak geçen ayetler aşağıdaki gibidir ancak bunların bir bütün içinde anlaşılması için tabi en azından o surenin bir bütün olarak okunması, üstüne düşünülmesi gerekmektedir.

Fark edeceksiniz ki Yusuf Suresi’nde, Hazreti Yusuf babası Yakup’a görmüş olduğu bir rüyayı anlatır, Rüyasında on bir ayla, yıldızın kendisine secde ettiğini anlatan Yusuf’a babası rüyasını kardeşlerine anlatmamasını, onların ona bir tuzak kurabileceklerini söyler. Bir sonraki ayette de babasının Yusuf’a Rabbinin onu seçtiğini ve rüya tabirleri ile ilgili bilgi öğrettiğini söylediği bulunmaktadır.

Daha sonra Yusuf bu yeteneğini zindana düştüğü zamanda iki zindan arkadaşının rüyasını yorumlamakta kullanır. Rüyasında şarap sıkarken gördüğü delikanlının rüyasını zindandan kurtulup efendisine tekrar şarap sunacağı şeklinde yorumlar. Rüyasında kendi başının üstünde bir ekmek götürdüğü ve ondan kuşların yediğini gören delikanlının rüyasını ise asılacağı ve kuşların başından yiyeceği şeklinde yorumlar.

Daha sonra rüyasını anlattıktan sonra rüyasının yorumu çıkıp kurtulan ve hükümdarına hizmet etmeye devam eden adamın yanında bir gün hükümdar rüyasını anlatır. Rüyasında yedi arık ineğin yemekte olduğu yedi semiz inek ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak gören hükümdar rüyasının yorumlanmasını salık verir.

Zindandayken Yusuf tarafından rüya analizi yapılan kişi Yusuf’a gider ve rüyanın yorumunu yapmasını ister. Yusuf rüyayı şu şekilde yorumlar; Semiz ineği ve yedi yeşil başak için; yedi sene eskisi gibi ekip biçileceği, biçtiklerinin bir kısmını tüketmeden başak hallerinde bırakmalarını ve sadece yiyecekleri kadarını tüketmelerini söyler.

Zayıf inek ve yedi kuru başak için bu yedi bereketli yılın ardından yedi kurak senenin geleceğini ve önceki biriktirdiklerinden yiyeceklerini söyler. Ardından da yağışlı bir senenin geleceğini ve halkın sıkıntıdan kurtulacağı şeklinde yorum yapar.

Hükümdar da Yusuf’un kendine getirilmesini emreder ve hatta onu hazinenin başına çok güven duyduğu kişileri atadığı bir mevkiye atar.

Görülüyor ki Kuran’da Yusuf semiz inek, zayıf inek, yedi yeşil başak, yedi kuru başak gibi sembolleri kullanarak rüya analizi yapıyor ve surenin sonunda da Allah’a “ Rabbim iyi ki bana olayların ve rüyaların yorumundan bir ilim öğrettin, beni bu mertebeler yükselttin şeklinde dua ediyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!