Telefon
WhatsApp
Propolis nedir

Propolis antik Mısır döneminde mumyalama aracı olarak kullanılmıştır. Propolisin rengi kovanın olduğu yerdeki bitki örtüsüne mevsimsel durumlara göre değişir. Genelde koyu kahverengi olan Propolis yeşil kırmızı beyaz tonlarda da olabilmektedir Küçük deliklere kapatarak kış aylarında dışarıdan bile gözükmesi neredeyse imkansız olan bir arılar tarafından hazırlanan bir besin değeridir.

Arılar tarafından üretilen ayrıca inanılmaz faydaları olan bir besin değeridir. İçeriğindeki bileşenler çok özeldir. Birçok özellik barındıran Propolis soğuk algınlığında kansere kadar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Propolis anti mikrobiyal antioksidan basur Antiviral gibi birçok faydaları bulunmaktadır.

Kovan içerisine görebilecek her türlü parazit hastalık ve bakterilerden arıların kendilerini korumak için yaptıkları dünyanın en ünlü doğal antibiyotik olarak bilinen bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kendilerini bakterilerden korunması için doğal bir antibiyotiktir. Propolis içeriğinde yaklaşık 55 ini reçine ve bitkiseldir. 30 civarında Bal mumu 10 civarında iyi çocuğu yağları ve 5 civarında polenleri bünyesinde bulundurmaktadır. Propolis arı kovanları içine yerleştirilen bir tuzak yardımı ile toplanır. Beyaz renkte olan bu tuzak içine arılar propolisi ile Balmumu karışımı vardır.

Bu durum sebebiyle propolisin bileşimi değişebilmektedir. Propolisin kendine has bir kokusu olması ile birlikte biraz zeytine andırmaktadır.  Propolis anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Yapışkan ve reçine gibi bir maddedir. Propolis bal gibi bitkilerin Filiz ve tomurcuklarında toplanan bir maddedir. Arılar tarafından Balmumu ve bazı sindirim salgıları ile karıştırılarak kullanılır.

Propolisin Faydaları Nelerdir
Propolis zengindir. Kimyasal yapısı ile birçok ilacın adı olan antioksidanlar biyolojik aktiviteye sahip maddeleri antibiyotik Antiviral etkili maddeler bünyesinde bulunmaktadır. Propoliste bulunan inorganik maddeler sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, alüminyum, Selenyum, Demir nikel krom, mangal, titanyum, Gümü, vanadyum şeklindedir.

Bakteri ve mantar sebebiyle oluşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar. Propolis bu özellikle asitler ve esterler ile sağladığı anlaşılmıştır. Araştırmacılar brokoli içeriğindeki etken olan bu maddeleri izole etmeye başarmışlardır. Propolis ile yapılan deneyler sonucunda şu kanser türleri üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Beyin kanseri pankreas kanseri baş ve boyun kanseri böbrek ve mesane kanseri cilt kanseri prostat kanseri meme kanseri kolon kanseri karaciğer kanseri kan kanseri antioksidan olması antioksidanlar bulunmaktadır. Propolisin içeriğinde yer alan kemoterapi veya radyasyon nedeniyle oluşacak toksit etkisine karşı koruyucu yol rol oynadığı anlaşılmıştır.

Aynı zamanda antioksidan özelliği ile birlikte kemoterapinin etkisini artırdığı ve ciğer ve Böbrekler üzerindeki yan etkinin giderilmesini sağlamıştır.  Antiviral olması büro polis ile yapılan araştırmalar sonucunda Sadece insanlar değil hayvanlar ve bitkiler de virüs kaynaklı olabilecek hastalıklara karşı etkili olduğu gözlemlenir.

Bu nedenle Propolis Antiviral ilaç niyetine kullanabilir. Propolis virüsleri öldürür.  Çoğalmalarını önler. Anti tümör olması kansere karşı Propolis ile yapılan onun anti tümör olduğunu göstermiştir. Yani propolisin duvar hücreleri üzerinde gelişmeyi önleyici etkisi bulunmuştur. Bundan dolayı yüksek doz kullanılmasına olanak sağladığı ortaya çıkarılmıştır. Kanser hücrelerinin oluşmasını sağlayan serbest radikal bir şekilde önleyen maddelerdir. Propolis özelliği ile Kanser hücrelerinin oluşmasını önler. Aynı zamanda Bu hastalık önleyici özellik göstermesini sağlar. Yanık tedavisi gibi harici kullanımı da önemli olabilir.

 Propolis Merhem
Anestezik bakteri öldürücü ve yara iyileştiricidir. Özelliklerin yanında kan ve lenf sistemini geliştirici özelliklere de sahiptir. Propolis ile üretilen cilt kremleri yanık yaraların iyileşmesinde yararlı etkileri yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır.

Bura polisin düzenli kullanımı sonucu anti mikrobiyal etkiyi artırmakta ve yaranın iyileşmesini hızlandırmaktadır Propolis sahip olduğu antialerjik anti anti androjen, anti lipaz, anti mikrobiyal ve kolajen sentezini destekleyici etkileri nedeni çıkarım yapılabilir. Cilt bakımı ürünlerinde de kullanılmaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!