Telefon
WhatsApp
Sarı Sabır Otu

Çin tıbbında mantar hastalıklarının tedavisinde sıklıkla önerilmektedir. Batı dünyasında Kozmetik ilaç ve gıda endüstrilerinde yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Aslında alore vera ekstra üretimi dünyadaki en büyük Botanik endüstri yerlerden biridir. Sarısabır oldu hadislerde geçmektedir.  Peygamberimizin tarafında göz hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği söylenmiştir.

Sarı sabır çiçeği hikayesi birçok kaynakta bulunmaktadır. Bu hikayeyi göre Adem ve Havva yasak elma yediklerinde ve Cennetten kovulduklarında Allah’tan o kadar utanmışlardır ki bir bitkinin arkasına sığınmış sığınmak istemişlerdir. Fakat hiçbir bitki onları kabul etmemiştir.

 Sarı Sabır Otunun Özellikleri Nelerdir
Botanik adı Alo bazen Miller olup familyasına aittir. Yeşil olan ve üçgen biçiminde etli yaprakları tırtıklı kenarları sahiptir. Çok yıllık bir bitkidir.

Coğrafi kökeninin Sudan’da olduğunu inanılıyor. Daha sonra Akdeniz Bölgesi’ne ve Afrika Asya Hindistan Avrupa ve Amerika da dahil olmak üzere dünyanın diğer sıcak bölgelerinde getirmeye başladı. Yaprağının iç kısmında bulunan Berrak jöle benzeri bir maddedir.

Alo bitkinin derisinin hemen altında gelir. Ve sarı renkleri bazı Alo ürünleri ezilmiş yaprağın tanımından yapılır. Bu nedenle hem güzel hem de deli lateks içerir. Alo veren yani sarı sabır otu cinsini yaklaşık 420 türünden biridir.

Aloe türlerin en büyüğü lojik olarak aktif olduğu kabul edilirse şaşırtıcı bir şekilde bitkide vitaminler mineraller sakkaritler amino asitler ve enzimler ve asitler dahil olmak üzere 75 den fazla potansiyel olarak aktif bileşen vardır. İnsan tarafından istenen 22 aminoasitten 20’si ve 8 temel amino asitten 8’i bu bitkide bulunur.

Sarı Sabır Otunun Faydaları Nelerdir
Alore vera ilaç için kullanılan 2 maddeyi üretir. Aloe Vera’nın içinde bulunan jel yaprak ortasında hücrelerden elde edilir. Lateksi yaprak derisini hemen altında hücrelerde elde edilir. Çoğu insan Yanıklar güneş yanığı donma Sedef hastalığı ve soğuk algınlığı küçük yaralar da dahil olmak üzere cilt problemleri için bir ilaç olarak aloe vera jeli kullanır.

Saç köklerini etrafındaki cilt dokusunu yenilenmesini sağlar. Aloe vera iyileşmeyi hızlandırır. Ve uçuk af veya ağızdaki herhangi bir yaraları ilişki ilişkili ağrıyı azaltan Antiviral ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir. Aminoasitler B1 vitamini B2 vitamini B6 vitamini ve C vitamini de son derece faydalıdır. B6 vitamini yaralardan biridir. Doğal bir ağrı tedavisi görevi görmesi ve bağışıklık sistemimizin bizi korumak için kullandığı antikorlar yaratmasıdır.

Aloe vera Kuru saçlar ve veya kaşıntılı saç derisi için mükemmel bir doğal tedavi yöntemidir.  Ancak başka aloe vera faydaları da vardır. İnanılmaz sayıda vitamin ve mineral sağlar. A vitamini sağlıklı görmeyi nörolojik fonksiyonu ve sağlıklı korumada kritik bir rol oynar. Çünkü iltihabı azaltan bir antioksidandır. C vitamini aloe vera da bulunan bir diğer önemli bileşendir. Vücuda kalp ve damar hastalıkları doğum öncesi sağlık sorunları göz hastalıkları ve hatta cilt kırışıkları neden kurur. Bağırsak hastalıkları Ateş kaşıntı ve iltihap tedavisinde kullanılır.

Ayrıca astım mide ülseri diyabet ve radyasyon tedavisi yatıştırıcı yan etkileri vardır. Sedef hastalığı dermatit Oral mukozit cerrahi yaraların tedavisinde yanık vakalarda ve yaralanmalar için bir doğal ilaç olarak cilt problemleri ve yara iyileşmesi tedavisinde kullanımı büyüktür.

Besleyici özelliklere sahiptir. İçindeki vitamin mineraller saçınızı güçlüdür. Sağlıklı kılar Aloe Vera’nın anti bakteri özellikleri kepeklenme sorununu çözer. Ceylin enzimleri ölü hücrelerin saç derisinden arınmasını sağlar. Sarı sabır otunun içinde bulunan E vitamini ise serbest Radikal hasarını azaltan iltihaplar savaşan ve hücrelerin yaşlanmasını doğal olarak yavaşlatmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Bu antioksidan özellikle sigara dumanına veya UV ışınlarına maruz kaldığınızda faydalıdır. Cilde cilt kanserinden korur. Ve güneşe maruz kaldıktan sonra cilt iltihabı ile savaşır. Aloe vera ayrıca ciltteki iyileşme sürecine yardımcı olduğu için doğal olarak sivilce ve egzamada tedavi eder. Aloe vera da bulunan cilde bölgesel olarak uygulandığında aşırı iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Sarı sabır otu ile yapılan doğal reçeteler aloe vera sarı sabır otu ile yapılan birçok şifalı ilaç vardır onlar de farklı hastalığı iyileştiren bu mucizevi bitki cilt ve saç sorunlarına da iyileştirir.

Sarı Sabır Otu ile Hangi Ev Yapımı Maskeler ve Tedaviler Yapılabilir
Aşırı yağlı ciltler tıkanmış gözenekleri ve Siyah noktalara neden olur. Üstelik iltihap sivilce ve akneler de eğimli olur. Aloe vera jeli cilde derinlemesine nemlendiren su mineralleri bakımından zengindir. Bu maske de kullanılan organik bal ciltteki nemi depolayan ve kurumasını önleyen doğal bir nemlendiricidir. Zeytinyağı ise cildi besleyen ve gözenekleri tıkayan olmayan bileşendir. 2 yemek kaşığı Vera jel, 1 yemek kaşığı organik bal, 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı kase de karıştırın. Bu maskeyi temiz cilde uygulayın ve 30 dakika bekleyin daha sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz. Cildinizdeki yağ bezeleri aşırı yağ üretmeye başladığını cildimizin yağlı görünmesini sağlar.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!