Telefon
WhatsApp
Sarımsağın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Sarımsak mantar lezyonların çoğalmasını engeller. Kaşıntıya hafifletir. Bileşikler soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı etkilidir. Sarımsak tüketenlerde Ldl kötü kolesterol seviyeleri önemli ölçüde düşer.  Tavada kızartmalar, pizzalar, makarnalar, et daldırmalarda bir lezzet artırıcı olarak kullanılıyor hem de çok sağlıklı bir besin kaynağıdır. En yaygın hastalıklardan bazılarının tedavi etme gücüne sahiptir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir
Sarımsak yemeklerde bir lezzet dinlendirici olarak yaygın olarak kullanılır ancak aynı zamanda eski ve modern tarih boyunca bir ilaç olarak da kullanılmıştır.

Çok çeşitli hastalık ve durumları önlemek ve tedavi etmek için sarımsak en büyük destekçi olmuştur. Sarımsak büyük bir nimettir. Sarımsak her yerde yetişen bir bitki değildir. Genelde Kastamonu Taşköprü de yetişmektedir. Binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılmıştır. Eski Mısır’da hem mutfak hem de sağlık ve tedavi yararları için kullanılmıştır.

Sarımsak Nedir
Bir Soğanlı bitki türü olan sarımsak yıllık bir bitkidir. Doğada yabani ortam değiştirmeyen sarımsak için bir kültür bitkisidir. İçeriğinde ayrıca 33 çeşit kükürt bir bileşiği vardır. 17 çeşit bunları vücut tarafından doğrudan sentezlenme yiyip gıdalarla alınması gereken aminoasitlere tümü dahildir. Çinko, A, B1 ve c vitaminleri bulunmaktadır. Germanyum ve Selenyum bakımından zengin topraklarda yaşayan sarımsak bitkisidir. Türkiye’de en fazla Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetişmektedir. raf ömrü uzun olan sarımsağın kokusu da oldukça keskindir herkesin yiyebileceği çok pozitif bir kokusu yoktur.

Sarımsak içerik bakımından çok değerlidir. başında % 84 su % 13 organik madde 1.53 inorganik madde içerir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir
Güçlü bir antibiyotik olan sarımsak enfeksiyonlara karşı savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp dostudur. Sarımsak kan dolaşımını hızlandırır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Kalbi besleyen koroner damarları genişletir. Kalp adalelerini güçlendirir.

Kabızlığı önler diş ağrısına iyi gelir. Bunların önlemesinde çok fazla bitkinin bir arada kullanılması gerekebilir. Kansere yakalanma riskini azaltır. Pankreas ve kolon kanseri önleyici özelliği vardır. Kanserli hücreleri gelişimini yavaşlatır. Hastalığına iyi gelir kan şekeri düşürür. Atar damar kireçlenmesini önüne geçer.

İştah açar vücutta oluşan yara ve civarları yok eder. Bronşite ve diğer nefes borusu rahatsızlıklarına iyi gelir. Kalp krizi ve felç geçirme neden olabilecek damar tıkanıklarının önüne engel koyar. Kandaki kolesterol düzeyini düşürür. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağırsak kurtları ve vücutta bulunan diğer parazitleri öldürür.

Akciğer karaciğer safra kesesi ve kalp gibi önemli organları güçlendirir.  Safra salgısının salınımını artırır idrar yolları ve Böbreklerde taş oluşumuna eline geçer. Cinsel gücü artırır. Balgam idrar safra ve gaz söktürücü özellikleri vardır. Ama sarımsak bu besin değerleri sayesinde çok büyük işler de yardımımız konumundadır.

Saç tedavisinde kullanılan Sarımsak saç dökülmesini yavaşlatır. Vücudu sivrisinek ve haşerelerden korur Ateş ve Tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir mantar tedavisine yardımcı olur. Kulak iltihaplanmaları giderir. Mide ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonları öldürerek dezenfekte eder.

 Sarımsağın Zararları
Fazlası zarardır. Sarımsağın da fazlası zararlı olabilir. Sarımsak zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkar. Kan inceltici özelliğinden dolayı Kan inceltici ilaç kullanan hastalar kesinlikle doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır.

Sarımsağın içeriğinde 33 çeşit 17 çeşit amino asit ve çinko gibi mineraller ile A vitamini B vitamini ve bol C vitamini bulunur. Aşırı tüketildiğinde midede ağrı ve ciltte Kaşıntı ile karşılık karşılaşılmıştır. Bazı uzmanlar doğum kontrol haplarının etkisini azalttığını İleri sürülmektedir. Sarımsağın içinde hangi vitaminler var sarımsak familyasına dahil olan cinsinden bir Soğanlı bitki türüdür. Aşırı tüketim sonucunda halsizlik meydana gelebilir. Sarımsak tarih boyunca beslenme ve tıpta önemli bir rol oynamıştır. Doğada bulunan en etkili antibiyotiktir.

 Vitaminler ve Sarımsağın Faydaları
Tarih süresince sarımsak bronşit Yüksek tansiyon süper karaciğer bozuklukları dizanteri şişkinlik kolit bağırsak solucanları, romatizma, diyabet, Ateş, yüksek kolesterol, koroner kalp hastalığı gibi hastalıklarda kullanılmıştır. Bakteri, Maya, mantar, parazitler ve virüsler üzerinde anti mikrobiyal etkiye sahiptir. Kalp krizi ve sarımsağın anti mikrobiyal etkisi yüksek tansiyon felç ve kalp krizi gibi sorunların yaşanmasına engeller. İnsülin direncini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kandaki adiponektin seviyesini artırır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!