Telefon
WhatsApp
Şevketi Bostan Nedir ?

70 santimetre yüksekliğe kadar ulaşabilmektedir. Kadar büyüyen ve tüylü bir yapıya sahiptir. Şevketi bostan bitkisi kısmı toprağın altında yetişen sap kısmı ise yeşil olan bir bitki türüdür. Sap kısmı yeşil olan bir bitkidir. Şevketi bostan bitkisi ağustos aylarında sarı renkte çiçek açmaktadır.

 Şevketi Bostan Faydaları
Şevketi bostan bitkisinin faydaları çok fazladır. Vitamin ve mineral zengini şevketi bostan bitkisi vitamin ve mineral zenginidir.

Hazımsızlık problemlerinde şevketi bostan bitkisi Hazımsızlık ve kabızlık problemlerin de ve bağırsaklarda solucanları yok etme de önemlidir. Hafızayı güçlendirecek konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur. Şevketi bostan bitkisi nasıl tüketilmelidir. Şevketi bostan bitkisi hem yemek olarak hem de çay olarak iki şekilde de olarak tüketilebilir.

Tedavisinde ilaç niyetine kullanılırdı. İçerisinde bol miktarda magnezyum, kalsiyum ve demir minareli barındırmaktadır. Solunum yolu hastalıkları Şevketi bostan solunum rahatsızlıkları için çok önemlidir. Çeşidi karaciğer hastalıklarına şifa niyetine kullanılmaktadır.

Balgam söktürmeye yardımcı olmaktadır. Anti mikrobiyel Şevketi bostan anti mikrobiyal etkisi sayesinde virüslere karşı etkilidir. Şevketi bostan bitkisi özel gün olan adet sancıları ve kramplarını azaltmak da oldukça etkilidir. Hafızayı güçlendirici etkileri büyüktür. Şevketi bostan bitkisi beyindeki kan dolaşımını artırdığı odaklanmayı güçlendirici etkileri vardır.

Geçmiş zamanlarda son derece tehlikeli olan virüsü için tedavi amaçlı kullanılırmış. Bulaşıcı cilt hastalıkları tedavisi için çok önemli ve değerlidir. Şevketi bostan eski günler halkı tarafından su çiçeği kızamık ve çeşitli cilt salgın hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Baş arıza tedavisine şevketi bostan bitkisi sinirlilik ve yorgunluğunun yaratmış olduğu baş ağrısı tedavisinde sıkça başvurulan alternatif tıp yöntemleri ile arasında yer almaktadır. Balgam söktürücü özelliği solunum yolları tedavisinde grip ve soğuk algınlığı algınlığına yaratmıştır. Menopoz döneminde semt onlara azaltıyor. Mest Royale baş ağrılarında ve menopoz döneminde oluşan bitkilerin minimum derecede azalır Adet sancılarını özel günlerde azalmasına yardımcı olur.

Şevketi Bostan Çayı Nasıl Yapılır
2 fincan kaynatmalısınız. Su 2 gram şevketi bostan bitkisinin bitkisini atmalısınız. 5 dakika boyunca demlenmesini sağlayın. Yemeklerden önce aç karnına günde 2 defa tüketebilirsiniz. Şevketi bostan bitkisi yemeklerde şifası büyük bir bitkidir.

Şevketi Bostan Yemeği Tarifi
Malzemeler 1 kilogram şevketi bostan, 2 adet soğan, 3 yumurta, 1 yemek kaşığı domates salçası ve yemek kaşığı tuz 1 çay bardağı ay çiçek yağı, 2 litre su, 3 su bardağı demet şevketi bostanları yıkanıp tepeleri kesildikten sonra kalan kısmı ince ince doğramalısınız. 2 litre su ve tuz kaynatılır. Kaynatın da içine şevketi bostanın atılarak 10 dakika süreyle malzemeler haşlama yapmalısınız. Daha sonra ateşten alınarak süzün. Bir tavada ince doğranmış soğanlar ay çiçek yağında pembe değiştikten sonra salçası eklenerek 2-3 dakika kavurun. Süre bitiminde malzemeyi yumurta kırılarak üzülmüş şevketi bostan eklenir. 1 ile 2 defa karıştırdıktan sonra 3 su bardağı su ile kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişirilir ardından güzel bir şekilde servis edilir.

Şevketi Bostanın Yan Etkileri Nelerdir
Şevketi bostan bitkisi yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak her bitkide olduğu gibi kullanımı şevketi bostan sağlık açısından yan etkileri olabilir kişiden kişiye göre bu durum değişiklikler gösterebilir.

Şevketi Bostan Kimler Tüketemez
Şevketi bostan bitkisi hamile olanlar, böbrek rahatsızlığı olanlar, mide ülseri ve problemi olanlar tüketemezler. Alerjik durumları olan insanlarda doktor gözetiminde tüketilmesi gereken bitkilerdir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!