Telefon
WhatsApp
Tarçın Neye İyi Gelir?

Orta Asya’da tüketimi fazla olsa da Osmanlı mutfağında da vazgeçilmez bir tat olmuştur. Bilimsel literatürde ise cinnamomum olarak adlandırılır. Kabuklarında yüksek miktarda polifenol barındırır. Yiyecekleri ve içeceklerin içerisinde kendini belli eder ve eşsiz bir tat verir, özellikle sütlü tatlılarda aranan aroma olmuştur. Birbirinden zengin besin değeri ile göze çarpan tarçının faydaları ise anlatmakla bitmez. Öyle ki, bir çay kaşığı bile kullanılsa vücudumuzun neredeyse her alanında gücünü gösterir.

Tarçının Faydaları:
Tarçın hem tadıyla hem de baharat özelliği ile mucizevi bir tat olmanın yanı sıra, son derece zengin antioksidan ve besin değerleriyle karşımıza çıkar. İçerisinde yer alan kalsiyum sayesinde, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kemik oluşumunu destekler ve lifleri iyileştirir. Kemik ağrılarının dinmesini sağlar. Kalp Krizi ve felç riskini azaltır. Kan şekerinin dengelenmesini sağlar çünkü tatlı yeme isteğinizi azaltacaktır, aniden ortaya çıkan tatlı yeme isteğinizi önler. Günde bir çay kaşığı tükettiğiniz taktirde sizi zinde tutacak ve eğer kendinizi yemek yemeden alı koyamıyorsanız sizi frenleyecektir. Bağırsak ve mide rahatsızlığına birebirdir. Kanser hücreleri ile mücadele ederek diğer hücrelere sıçramasını önler. Hafızayı güçlendirir ve Alzheimer hastalığının önüne geçer. Tarçın diş ve diş eti problemleri içinde kullanılır, içerisinde bulunan madde bakterileri yok etmekte ve ağız kokusunu önlemektedir. Kolesterolü düzenler ve iyileştirir. Kadınlardaki adet sancılarını hafifletir ve adet takvimlerini düzenler. Tarçının cilt sağlığına da etkisi bulunmakta. Cilt üzerinde oluşan tahrişi ve döküntüleri düzenler, bunun yanı sıra sivilce ve siyah nokta şikayetlerinize karşı doğal peeling olarak kullanılabilir. Migren ağrılarını azaltır. Soğuk algınlığı durumunda kullanıldığında öksürüğe de iyi gelir. Bağışıklık sistemine güç verir ve bağışıklık kazanmamızı sağlar. Tarçın yağı ile yapılan masaj ağrıları önler ve rahatlamanızı sağlar.

Tarçının Zararları:
Tarçının en önemli olan zararı fazla kullanımı halinde ortaya çıkar. Sağlıklı bir kişi tarçını aşırı dozda tüketmeye başlarsa, birçok sorunla karşı karşıya gelebilir. Bağırsaklarında gaz sıkışması görülebilir yada midesi zarara uğrayabilir. Tarçının şeker düşürme özelliğinden bahsetmiştik bu yüzden şekeri düşük olan birinin kullanımı halinde, vücut bazı tepkimeler gösterebilir. Tarçına alerjisi olan kişinin de tüketmesi oldukça zararlıdır. Alerjisi olan biri fazla tüketmese bile vücutta kaşıntı veya mide ülserine yol açtığı görülmüştür. Bu paylaştıklarımızın dışında tarçının bilinen zararı yoktur.

Tarçın Çayı:
Tarçın çayı tarçın kabuğunun kaynar suda demlenmesi ile yapılır. Ancak isteğe göre tarçın özü ve tarçın tozu kullanarak da bitki çayı elde edilebilir. Tarçın kabuğu ise genellikle aktarlarda tarçın çubukları adı ile satılır. Kore’de tarçın çayı, zencefil çayı ile karıştırılarak demlenir. Şili’de tarçın çayı, siyah çay yaprakları ile karıştırılıp demlendikten sonra içilir. Çin’de ise tarçın çayı bal ile aroma edilerek içilir. Genel olarak bir tavsiye isterseniz: demlenilen tarçın çayının içerisine, bal ve zencefil ilave ederek içebilirsiniz.

Tarçın Nasıl Kullanılır:
Kabuk tarçının taneleri baharat olarak kullanılabilir. Tatlandırıcı baharat olarak bilinir. Özellikle Meksika’da çikolata hazırlanmasında kullanılır. Tarçın, tavuk ve kuzu yemeklerinin içerisine baharat olarak da yakışır yemeklere lezzet verir. Amerika’da tarçın ve şeker genellikle tos ve meyveleri birde hamurları tatlandırmak için kullanılır. Ayrıca tarçın ve şeker karışımları da şekerleme olarak tercih edilen tatlar arasına girmiştir. Türk mutfağında hem tatlı hem tuzlu yiyeceklerin içerisine girer. Toz tarçın uzun dönem boyunca Fars mutfağında yemek lezzetini arttırmak için, çeşitli çorbaların, içeceklerin ve tatlıların içerisine baharat olarak girmiştir. Mutfağa birlikte girmeyi seven zencefil, zerdeçal ve tarçın üçlüsü içerdikleri zengin mineral ve vitaminler ile yemeklerde karışım olarak kullanılıp afiyetle tüketilebilir.

Tarçının Kilo Vermedeki Etkileri:
Vücudumuzda ki yağlardan kurtulmak bazen oldukça zor olur, ne kadar uğraşırsak uğraşalım kilolarımızı yenemeyebiliriz. Tarçın kullanımı kilo vermeye yardımcı olur. Bunun nedeni ise tarçının sindirim sistemindeki yiyecekleri yavaş bir şekilde eritip dağılmasına sebep olmasıdır. Bu durum mideye doluluk hissi verir, böylece yemek yeme isteği azalarak daha az gıda maddesinin alınmasına sebep olur. Bir diğer şekilde açıklamak gerekirse, insülin hormonu kandaki glukoz düzeylerini ayarlar ve vücut yeterince insülin üretmediği zaman yahut insüline dirençli hale geldiği vakit, kandaki glukoz değeri de yükselir ve yağ birikimine, obeziteye iyi gelir.

Tarçın Şekeri Düşürür Mü?
Piyasada iki tip tarçın kabuğu vardır. Bunlar, Çin ve Seylan tarçınıdır. Baharat olarak makbul görülen Seylan tarçındır. Ancak kan şekeri üzerinde bir etki etmesi isteniyorsa Çin tarçını tercih edilmelidir. Çin tarçının uçucu yağında bulunan temel bileşenler ile deney yapılarak, kırk beş gün sonunda kan şekerinin yüzde yetmişe kadar düştüğü görülmüştür. Diğer bir önemli bulgu ise diyabetlilerde kan kolesterol, trigliserit seviyelerinde sağlanan belirgin derecede azalmanın yanı sıra, sağlıklı kolesterol düzeyine getirir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!