Telefon
WhatsApp
Turp otu

Kırmızı turp ağzı kokutmasıyla bilinir. Turp isminin kökeni olan Raphanus sativus kelimesi “Kokan Soğan” manasına gelir. Depo gövdeli bir bitki türüdür. Tüketilen bölümü, bitkinin gövdesidir ve toprağın alt kısmındadır. Bitkinin meyve ve yaprakları toprağın üst tarafında bulunur.

Turp otu, gerçekte zamanımızda her bireyin bildiği otlardan biridir. Genellikle insanların salatanın içerisine lezzet katmasıyla kullandığı bu ot, beklenilen lezzeti sunarak sofraları daha lezzetli duruma getirmektedir. Esasında çoğu insan bu otun lezzetinden yararlanmak amacıyla kullansalar bile, aynı zamanda bu ot çok büyük avantajlar da sağlamaktadır. Turp ile beraber büyüyen bu otu ister turp ile beraber ister ilaveten bulmak mümkündür. Ancak otun taze olarak satılması amacıyla genelde turp ile beraber almanız çok daha iyi olur. Çünkü turp otu turptan ayrılmadığında bir vakit daha canlı kalabilir. Bu otun düşünüldüğü gibi şekerli bir tadı yoktur. Daha çok acımsı bir tadı olan turp otunu annelerimiz yemeklerin ortamında çok yaygın kullanır.

Genellikle turp seven insanlar aldıkları turpun otunu da kullanarak hem parasal olarak hem de sıhhat yönünden çok daha karlı olurlar. Beyaz çiçeklere sahip olan bu ot, beyaz ve mor renklerde güzel çiçekler açar. Son derece tesir yaprakları olan bu otu sizlerde salatalarda limonla beraber kullanarak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Bu ot eski zamanlardan beri kullanılmış ve bu günümüze kadar alerji vb. sorunları olmayan şahıslarda rastgele bir soruna sebep olmamıştır. Turp otunda bulunan C vitamini ise daha çok çocukların gereksinimi için olan vitaminlerden biridir.

Ülkemizde her yerde turp otunu yetiştirmek mümkündür. Eğer sizlerde yetiştirmeyi isterseniz evinizin bahçesini hazırlayın ve turp otunu oluşturmak için tohumu bahçenize dikin. Yaptığınız bakıma göre bir buçuk ile iki buçuk ay arasında turp otu tamamıyla yetişmiş olacaktır. Ancak daha önce de dile getirdiğim gibi bu otun daha süratli yetişmesi amacıyla iyi bir bakıma gereksinimi vardır. Ülkemizde genelde turp tarlalarında yetiştirilen bu ot, turplar ile beraber ya da turplardan ayrı şekillerde satılır. Tabi ki bu durumlardan başka turp otunun birde yabani olanları vardır. Bunların tadının son derece acı olması sebebi ile insanlar doğrulusunda çok çok tercih edilmez. Turp otunun yabani olanları daha çok sulu bölgelerde ve dere kenarlarında kendi kendine yetişir. Ancak kullanılmadığı amacıyla çok rağbet görmez. Bu yabani turp otu, yapraklarının üstündeki tüyler sebebi ile yenilemeyecek bir haldedir. Bu halde hem görünüşü hem de tadı pek iyi olmadığından ötürü bu ot yerine insanlar başka otları tercih ederler.

Kullanışı:
Turp otu, çoğu değişik şekilde kullanılmaktadır. Yaygın olarak sarfedilen bu otun en çok görülen kullanış biçimi daha öncede de dile getirdiğim gibi salatanın içinde kullanımıdır. Ancak birtakım insanlar bu otu daha çok sıkarak suyunu kullanırlar. İsterseniz düzenli bir şekilde turp otunu sıkarak sizlerde suyundan yarar sağlayabilirsiniz. Bu durumların yanında turp otu, tohumunun dövülerek bal ile beraber yenildiği bilinir. Sizlerde dilerseniz bu otun üstünde olan çiçeklerden tohum elde ederek bu şekilde bitkiden yararlanabilirsiniz.

Faydaları:
>Turp otunun en büyük yararı diyet yapan insanlaradır. Çünkü diyet yapan insanlarda turp otu uzun vakitli aç olmama hissi sunar ve mide de bir sebze olması sebebi ile hızlı bir şekilde sindirilir. Bu amaçla şayet sizlerde diyet yapıyorsanız turp otunu tüketerek kendinizi tok tutabilirsiniz.

>Turp otundan elde edilen suyu, çoğu insan idrar sökücü olarak kullanmaktadır. Eğer sizlerde de böyle bir sorun var ise turp otunu deneyebilirsiniz.

>İçerisinde olan vitamin ve mineraller yardımıyla cinsel kuvveti arttırır.

>Ağızda bol bol çiğnendiğinde aft ve bunun gibi yaralara iyi gelir.

Turp Otunu Derin Dondurucuda Nasıl Saklayabiliriz?
Turp otu saklanması amacıyla çoğunlukla iki teknik tercih edilir. Bu teknikler:

İlk Yöntem
> Turp otunu düdüklü tencerede haşlayın.

> Düdüklü tencere kullanmayacaksanız bir tencerede suyu kaynatıp otları bu kaynar suya batırıp ve kevgir ile çıkarın.

> Haşlama sona erdikten sonra otun suyunu sıkın.

> Suyu sıkılan bu otları buzdolabı poşetlerine yerleştirin.

> Buzdolabı poşetinin içerisinde bulunan havayı vakumlayarak çıkarın ve poşeti düğümleyin.

Poşetin içinde bulunan havayı pipet sayesinde vakumlayabilirsiniz.

Ardında otlar ılık duruma gelince buzluğa yerleştirebilirsiniz.

Diğer Bir Yöntem
> Otların rengini kaybetmemesi için onları güzelce tuzlu suda kaynatın.

> Kaynattığınız otları buzlu suya koyun ve burada birkaç dakika bekletin.

> Ardından bol suyla yıkayın.

> Yıkama işlemi sona erdiğinde otları güzelce süzün.

> Kâğıt peçetelerle otların fazla olan suyunu alın.

> Son olarak bu otları bir buzdolabı poşetine yerleştirin ve buzluğa koyun.

> Bu teknik ile turp otunu derin dondurucuda aylarca saklayabilirsiniz.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!