Telefon
WhatsApp
Uykusuzluk İçin Kullanılabilecek Şifalı Bitkiler

Her gün yeterli ve sağlıklı uyku, vücudumuzun ve beynimizin düzgün çalışmasını sağlar. Araştırmalar sonucunda, iyi bir gece uykusunun hafızayı, karar verme yeteneğini ve yaratıcılığı geliştirebileceği kanıtlanmıştır.

Stres, hastalık veya ilaçlardan kaynaklı olabilen uykusuzluk; uykuya dalmakta zorlanma, gece uyuyamama, uyku bölünmesi, tekrar uykuya dalmada zorluk, dinlenmiş uyanamamak ve yorgunluk nedeniyle çalışma zorluğu gibi değişik alt kategorilere ayrılabilir.

Uykusuzluk çağımızın önemli bir sorunudur ve bu duruma çözüm getirilmesi gerekmektedir. Bir doktorun kontrolü altındaki doğal yöntemlerle veya ilaç tedavisi ile bu durum çözülebilir. Bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış pek çok doğal yöntemler vardır. Bunlara örnek olan, uykusuzluk için kullanılabilecek en yaygın şifalı bitkiler ise şöyledir:

Biberiye
Birçok fitokimyasal, özellikle rosmarinik asit içerir. GABAA reseptörlerini uyararak uyku verici etki yaratır. GABA transaminazı inhibe eder ve pentobarbital benzeri uyku üretir.

Ginseng
Biberiye gibi, GABAA reseptörlerini uyararak uykuya dalmaya yardımcı olan diğer bir şifalı bitkidir. Özellikle, Kore kırmızı ginsengi hızlı olmayan göz hareketi uykusunu destekler ve toplam uyku süresini uzatır. Hızlı olmayan göz hareketi uykusu, vücudumuzun onarıldığı, yenilendiği, kasların ve kemiklerin güçlendirildiği ve bağışıklık sisteminin güçlendirildiği dönemi ifade eder. Ayrıca uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlediğine inanılmaktadır.

Menekşe Yağı
Bir grup İranlı araştırmacı yatmadan 30 dakika önce her burun deliğine bir damla menekşe yağı eklenmesini randomize çift kör bir çalışma ile gerçekleştirdi ve sonuçların bu yağın uyku kalitesini artırdığını ve uykusuzluğu azalttığını gösterdiğini söyledi.

Kava
Pasifik’te yetişen bir tür karabiber olan Kava bitkisi GABA benzeri aktivite gösteren kavalakton ve kavapiron içermektedir. Bitkilerin kökleri açısından zengin olan bu maddeler dikkatle kullanılmalıdır, çünkü karaciğere zarar verebilirler.

Lavanta
İster linalil asetat ve linalool içeren çay ister  linalil asetat ve linalool  jel kapsüller olarak kullanılsın, uyku süresini uzatabileceği, uyku bölünmesini önleyebileceği ve daha etkili uyku sağlayabileceği kanıtlanmıştır. Lavanta kokusu sinir sisteminizi rahatlatır ve sizi uyanık tutan stres hormonlarını azaltır. Ek olarak, lavanta kokusu, üretilen alfa dalgalarını çoğaltabilir, bu da beyni rahatlatır ve uykuya dalmanıza yardımcı olur. Özellikle depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumlarında yatıştırıcı hale gelir. İsterseniz, rahatlamanıza yardımcı olacak duştan sonra lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Şerbet Otu
Maya otu, bira otu veya şerbet vanilyası olarak bilinen şerbet otu uykusuzluğun menstrüasyon veya menopoz ile ilgili olduğu durumlarda hormon seviyesini dengelemekte etkili bir yöntem olmaktadır. 1 su bardağı dolusu suda bir çay kaşığı doğranmış şerbetçiotu kaynatılır. 10 dakika sonra süzülür. Gün boyunca 3 bardak taze demlenmiş çay içebilirsiniz. Çay içtikten sonra, şerbetçiotu bir tül torbaya koyulabilir ve yastığın altına yerleştirebilir.

Oğul Otu
Halk dilinde melisa, limon nanesi veya petek olarak da adlandırılır. Oğul otu, dinlendirici bir kokuya sahiptir ve sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olur. 2 veya 3 çay kaşığı doğranmış otlara 1 bardak kaynar su eklenerek 10 dakika beklettikten sonra süzülür. İsterseniz, bal ve şeker ekleyebilir ve günde 3 veya 4 bardak içebilirsiniz.

Kedi Otu
Kedi otunun açık pembe ve beyaz çiçekleri vardır ancak köklerinin kokusu hoş değildir. Uykusuzluk için bundan daha iyi bir bitki yoktur. Yatmadan 1 saat önce 2 kapsül kediotu kökü alabilirsiniz. Alternatif olarak, kediotu çayı, tabletleri veya sıvı özleri kolayca bulabilirsiniz.

Papatya
Papatya sakinleştirici bir etkiye sahip ve uykusuzluk için çok faydalı olan şifalı bir bitkidir. Papatya çayı için, 1 bardak kaynar suda az miktarda papatya kaynatın ve 10 dakika demleyin. Tayvan’da 2 hafta boyunca papatya çayı tüketmenin uyku kalitesini ve ruh halini iyileştirdiği gösterilmiştir. Sinir sistemini rahatlatmak ve yorgunluğu gidermek için papatya banyosu çok iyi sonuç verebilir. Banyo suyu için, dört papatyayı kaynar suya koyun, sıradan çay gibi demleyin ve sonra ısıtın. Bu öneriler uyku için birçok bağımlılık yapan ilacın yerini alabilir.

Kereviz Sapı
Hepimizin bildiği gibi, kerevizin kullanımı çok yaygın değildir ve bulmak zordur ancak uykusuzluk için birebirdir. Çiğ veya doğranmış kereviz çubuklarını kullanabilir,  çorbalara veya salatalara ekleyebilirsiniz.

Sarı Kantaron
İnsanlar arasında Binbirdelik otu olarak da bilinen sarı kantaron üzerindeki küçük delikler nedeniyle bu isimle adlandırılır. Uykusuzluk tedavisinde olduğu gibi birçok konuda da bu bitkinin çiçekleri ve kökleri önemli bir şifa kaynağıdır. Sarı kantaron çayının faydaları şunlardır:

Basıncı boşaltır.
Cilt bakımı yapar ve Antienflamatuar etkileri vardır.
Sindirim sistemi fonksiyonlarını destekler
Hormonal denge sağlar.
Adet sancısını hafifletir.
Mide sağlığı ve mide asiditesi için yararlıdır,
Sinirler için iyi Anti-kanserdir.
Solunum sistemine dosttur.
Baş ağrısı için iyi Antipiretiktir.
Uykusuzluğa çözümdür.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!