Telefon
WhatsApp
YABAN MERSİNİ NEDİR, NE İŞE YARAR FAYDALARI NELERDİR?

En çok bulunduğu yerler Kuzey ABD’nin Rocky Dağları olarak bilinse de ülkemiz sınırları içerisinde de bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesinin yüksek kesimlerinde de bulunmaktadır. Bu güzel bitki türünün ormanlık ve fundalık bölgelerde yabani formlarda değişik tipleri de bulunmaktadır.

Bu güzel bitki türü ülkemizde farklı farklı coğrafyalarda farklı farklı isimlerle anılmaktadır. Ardahan’da mosi, Rize’de likapa, Trabzon’da ligarba, Karakavuz’da çalıçileği, Rize Pazar ilçesinde kaskanaka, Rize Ardeşen ilçesinde çela, Artvin’de morsvi, Giresun’da çalı çiçeği, Ordu’da cırtlık çiçeği, Yozgat’da köpek üzümü, Anadolu’nun daha birçok farklı yöresinde farklı isimlerle anılmaktadır.

YABAN MERSİNİ VÜCUT İÇERİSİNDE NELERE İYİ GELİR:
A,C,E ve K vitaminlerini bünyesine barındıran yaban mersini demir, potasyum ve de magnezyum gibi vücudumuz için iyi gelen birçok gerekli minerali bünyesinde barındırmaktadır.

Vücutta ki sıvı kaybının artması böbrek yetmezliği gibi büyük böbrek sorunlarını tetikliyor. C vitamini dostu yaban mersini bu sorunun baş göstermesine en büyük engelleyici olarak yer alıyor. Yaban mersinleri antioksidan özelliği sayesinde böbrek hasarlarını önleyebiliyor. Vücutta ki faydası saymakla bitmeyecek olan antioksidan özellikli yaban mersinin vücudumuza diğer faydaları nelermiş gelin bakalım.

SAĞLIKLI KEMİKLER:
Yaban mersini, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve k vitamini gibi onlarca faydalı mineral içerir. Ayrıca da bu saydıklarımızın her biri birer kemik bileşenidir. Bu minerallerin yeteri miktarda alınması kemikleriniz için büyük önem arz etmektedir. Bunu da en kolay ve sağlıklı yoldan yaban mersini ile yapabilirsiniz.

SAĞLIKLI CİLT:
Kolajenler cildin en büyük destek sistemidir. C vitamini için temel besin maddesidir ve güneş, kirlilik ayrıca duman gibi etmenlerden kaynaklanan cilt sorunlarını çözmekte birebirdir. C vitamini ayrıca kolajenin kırışıkları yumuşattığı ve genel cilt dokusunu koruduğunu biliyoruz. Buna en sağlıklı yoldan ulaşabileceğiniz besin ise hiç şüphesiz yaban mersinidir.

KAN BASINCINI AYARLAMAYA YARDIMCI:
Düşük sodyum seviyelerini koruyup ayrıca da kan basıncını sağlıklı seviye de tutmak esas konulardan birisidir. Yaban mersininde ise sodyum bulunmaz potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Çoğu bilim insanının araştırmasına göre de bu minarelerin düşük olduğu beslenmenin daha yüksek kan basıncı ile alakalı olduğunu ortaya koymuştur.

KÖTÜLEŞEN KOLESTEROLÜ DENGELER:
Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre yaban mersinini içinde bulunan bol miktarda ki antioksidanların kötü kolesterolün erimesine yardımcı olabileceği gibi onları birçok kalp hastalığı için karşı mücadele de iyi bir yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

KİLO SORUNUNUZA ENGEL:
Yaban mersininin içerisinde   bulunan yüksek lif içeriğinin sindirim ve de kilo kaybına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Bunların yanında tokluğu teşvik ve de göbek yağlarınızın da erimesine yardımcı olur.

Bu genişçe açıkladığımız faydalarının yanında daha birçok faydası vardır yaban mersinin şimdi gelin bir de onlara kısaca bakalım.

Kan şekerinizi düzenler.
İdrar yollarınızın temizlenmesine yardımcı olur.
Görme sorunlarınızı engeller.
Beyninizin sağlığına faydalı.
Kalp hastalıklarından korumaktadır.
Sindirim sisteminize yardımcı olmaktadır.
Kansere karşı büyük bir önleyici.
Doğal olarak antidepresandır.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte.
Yaprağı ve de kuru halinden yapılan çayı ishal giderici özellik taşımaktadır.
Yaban mersini bir C vitamini deposudur.
Bayanlar için regl döneminde etkiyi azaltıp düzene soktuğu bilinmektedir.
Beyine verdiği destek ile hafızayı güçlendirip sağlıklı düşünmeye yardımcı oluyor.
Taze olarak tüketildiğinde kanı temizler.
Tansiyonun denge de tutulmasına yardımcı olmaktadır.
Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı.
Besin lifleri ile sindirimi düzelttiğinin haricinde de kabızlık sorunlarına da iyi gelmektedir.
Kalp krizi riskini azaltır.
Göz sağlığının korunmasında yardımcı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!