Telefon
WhatsApp
YER ELMASI NEDİR, FAYDALARI NELERDİR ?

Turpa benzeri bir dokusu ve tatlımsı bir tadı vardır yer elmasının. Patates ve yer elması gibi besinleri hem türlerinden ayıran özellik onların tohum yerine vejetatif üreme yolu ile üremeleridir. Yani bir nevi bu duruma elinizde ki az bir şey yer elmasını geri dönüşüm yaptırmak gibi bişeydir.

Yer elmasının anayurdu Amerika kıtasıdır. 17. Yüzyıl zamanlarında Amerika’dan Avrupa’ya getirilmiş olan yer elmasının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ülkemizde de bol bol yetiştirilen yer elması çok yıllık özelliğine sahip otsu bir bitki olarak da bilinmektedir.

Yer elmasına bakacak olursanız şekli ile patatese oldukça benzetebilirsiniz. Ama tattığınızda ise tadının turp ve enginara benzediğini göreceksiniz. Ayrıca bu tadın oluşmasına neden olan etmen ise yer elmasının yapısında barındırdığı inülin maddesidir. İçerisinde de ayrıca nişasta barındırdığından dolayı diyabet ve de tansiyon hastaları bu bitkiyi gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Bu bitkiyi eğer kolesterol şikâyetiniz varsa kullanmanızı öneririz. Ayrıca bebeklerini emziren annelerde bu bitkiyi gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Hücreleri korur, yaşlanmayı yavaşlatır, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

YER ELMASININ FAYDALARI:
Vücut dostu olarak tabir edebileceğimiz yer elmasının içerisinde birçok hastalığa karşı koruyucu ve kalkan görevi gören inülin maddesi bulunmaktadır. Bu madde bağırsaklar üzerinde önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Ayrıca kolon kanserine karşı büyük faydaları bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği demir minerali bakımından zengin oluşu sayesinde kansızlığa iyi gelir. Yer elması yararlı maddeler ve de potasyum bakımından zengin olduğu için kişiyi kalp ve damar hastalıklarından korur.

Potasyum zengini olan yer elması, kalp ritmi düzensizlikleri üzerine birçok olumlu etki üretmektedir. Birçok kanser türüne karşı direnç sağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca içerisinde bulundurduğu B ve C vitaminleri bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Boşaltım sistemine de iyi geldiği için idrar söktürür ve de kabızlığı giderir.

İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde cildi güzelleştirir. Daha parlak ve de güzel bir görünüm elde etmenizi sağlar. Böbreklerinizin düzenli çalışmasına yardımcı olur, tam bir böbrek dostudur. Basur şikâyetinden muzdarip olanların sıklıkça tercihidir. Göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaktadır. Oldukça besleyicidir ve de vücut direncinizin artmasına yardımcı olur.

Göğüs bölgenizi yumuşatır ve de şiddetli öksürüklerinizi keser. Eğer haşlayıp suyunu da saçınıza yıkanma esnasında uygularsanız saçlarınızı parlatacak ve de saç diplerinizi kuvvetlendirecektir. İçerisinde de nişasta bulundurmadığı için şeker hastalarına şiddetle tavsiye edilir. Kan şekeri üzerinde düzenleyici özelliği vardır. Şeker hastası iseniz bu sebzeyi ya çiğ olarak ya da haşlayıp tüketmenizi öneririz.

Kabızlık problemi yaşıyorsanız yardımcı olur ve de idrarınızı söker atar. Hemoroitlere de iyi geldiği bilinmektedir. Böbreklerinizin, safranızın ve de pankreasın düzenli çalışmasında büyük rol oynar. Fosfor minerali bakımından zengin oluşu da kemik sağlığı için ayrıca önemlidir. Özellikle de yaşa bağlı kemik sorunları gösteren biriyseniz tüketmenizde fayda vardır. Özellikle de yaşlıların. Kemik erimesine karşıda koruyucudur.

Romatizmanız varsa romatizma ağrılarınıza, ayrıca mafsal ve nikris ağrılarınız da hafifletir. Mide ağrısı çekenlere iyi gelir. Kilo vermek isteyen veya spor yapan kişiler tarafından ara öğün olarak kullanılmaktadır. Sebebi ise düşük kaloriye sahip olmasıdır.

Hücrelere de onarıcı etkisi olduğundan dolayı gençleşmeyi sağlar. Haşlandıktan sonra lapası çıkarılan yer elmasının lapa hali, şişlikler ve de morluklar üzerine konulduğunda hafifletici etki yapmaktadır. Stres ve de halsizlik sorunu yaşıyorsanız yer elması size gayet iyi gelecektir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!