Telefon
WhatsApp
ZENCEFİL ÇAYI

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Zencefil hem geleneksel hem de modern tıpta kullanılan bitkilerden biridir. Bu nedenle zencefil bitkisini bilmeyen yok denecek kadar azdır. Hint ve Asya mutfaklarında çok popüler bir baharat olan zencefil; soslarda, çorbalarda ve et yemeklerinde yaygın şekilde kullanılır. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan zencefil bitkisinin kökü taze olarak ya da kurutulup toz hâlinde tüketilebilir. Kurutularak toz forma getirilen zencefil; şekerlemelerde, hamur işlerinde ve içeceklerde kullanılabilir. 

Zencefil çayı ne işe yarar?
 
Düzenli olarak tüketilen zencefil çayı, metabolizma hızının ve dolayısıyla vücudun yağ yakma kapasitesinin artmasına yardımcı olur. Zencefil çayının diğer faydaları arasında kolesterolü düşürmek, kan pıhtılaşması riskini azaltmak ve sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olmak sayılabilir.
 
Zencefil çayı nasıl yapılır?
 
Çay yapacaksanız zencefilin dış kabuğunu soymanız gerekir. 1 su bardağı suya bu miktarda zencefil ekleyip 10 dakika kaynatmalısınız. İçmeden önce içine 1 tatlı kaşığı da bal ilave ederseniz hem çok lezzetli hem de öksürüğe karşı etkili bir çay elde etmiş olursunuz. Zencefil çayını limonlu da yapabilirsiniz.
 
Zencefil çayı her gün içilir mi?
 
Zencefil çayı, fazla tüketilmediği sürece oldukça güvenlidir. Günde 4 gramdan fazla zencefil tüketmek bazı yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 
Zencefil çayını kimler içemez?
 
Zencefili Kimler Kullanamaz?
  • Zencefilin aroması fazlasıyla yoğundur. ...
  • Sindirim sistemi dirençsiz olan bireyler, tok olmayan bireyler tüketmemelidir. ...
  • Ayrıca zencefili bağırsak hastaları, ülser hastaları ve bağırsak tıkanıklığı hastaları da fazla tüketmemelidir. ...
  • Zencefili safra taşı bulunan kimseler de kullanmamalıdır

 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!